طراحی ui/ux

رابط کاربری(UI) و تجربه کاربر(UX) دو کلمه‌ای هستند که ممکن است به طور مکرر در محافل فناوری(و گاهی اوقات بجای یکدیگر) استفاده شود. اما این اصطلاحات درواقع به چه معنا هستند و طراحی UX یا UI بودن به چه معناست؟

رابط کاربری (UI) به صفحه‌ها، دکمه‌ها، کلیدها، نمادها و سایر عناصر بصری اشاره دارد که هنگام استفاده از یک وب‌سایت، برنامه یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی از آن‌ها استفاده می‌کنید.


تجربه کاربر (UX) به کل تعامل شما با یک محصول، از جمله احساس شما در مورد تعامل اشاره دارد. رابط کاربری مطمئناً می‌تواند بر تجربه کاربر تأثیر بگذارد.

 

تفاوت بین UI و UX

توسعه محصولی که مردم آن را دوست دارند اغلب به رابط کاربری(ui) خوب و تجربه کاربر(ux) خوب نیاز دارد. بعنوان مثال، می‌توانید یک برنامه بانکی داشته باشید که عالی به نظر می‌رسد و دارای ناوبری بصری(UI) است. اما اگر برنامه به کندی بارگیری می‌شود یا باعث شود برای انتقال پول(UX) روی صفحه های متعدد کلیک کنید، مهم نیست که برنامه چقدر خوب به نظرمی‌رسد، احتمالاً  دیگر نمی‌خواهید ازآن استفاده کنید.

از سوی دیگر، یک وب سایت می تواند با محتوای منحصر به فرد و مفیدی که به روشی منطقی و شهودی سازماندهی شده است بارگذاری شود. اما اگر قدیمی به نظر ‌برسد، یا نمی توانید به راحتی بفهمید که چگونه بین صفحه‌ها یا گزینه‌ها حرکت کنید، احتمالاً ازسایت دور می‌شوید.